PRZEGLĄDY BUDOWLANE
ZAKRES NASZYCH USŁUG:
- okresowe przeglądy budynków – półroczne, roczne i pięcioletnie
- przeglądy instalacji gazowych
- przeglądy przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)
- zakładanie i prowadzenie książki obiektu budowlanego
- opinie techniczne obiektów budowlanych
- badania instalacji elektrycznych i piorunochronnych
PODSTAWY PRAWNE
Ustawa Prawo Budowlane (PB) zobowiązuje właścicieli oraz zarządców budynków i innych obiektów budowlanych do wykonywania szeregu czynności w procesie ich eksploatacji. Jednym z nich zgodnie z art. 62 Ustawy jest przeprowadzania corocznych kontroli okresowych stanu technicznego, a w niektórych przypadkach 2 razy w roku (w maju i listopadzie).
Które obiekty budowlane są objęte obowiązkową kontrolą?
Wszystkie obiekty budowlane (art. 62 ust. 2 PB) w z wyłączeniem:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych
- budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną
- wymienionych w art. 29 ust. 1 PB
Jak często należy przeprowadzać kontrole?
- co 0,5 roku (do 31 maja oraz 30 listopada) dla budynków dużych* – w zakresie podstawowym
- raz na 1 rok – w zakresie podstawowym
- raz na 5 lat – w zakresie rozszerzonym
* budynki duże – budynki o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m2 oraz inne obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2
Jaki jest obowiązkowy zakres kontroli?
dla kontroli stanu technicznego 1-rocznych oraz 0,5-rocznych należy dokonać sprawdzenia:
- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu
- instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska
- instalacji gazowych
- przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)dla kontroli 5-letnich (zakres rozszerzony) należy:
- dokonać sprawdzenia stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia
- wykonać badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów
Jakie są dodatkowe obowiązkowe kontrole?
- sprawdzenia stanu technicznego kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW (raz na 2 lata)
- sprawdzenia stanu technicznego kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem (raz na 4 lata)
- ocena efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkości w stosunku do wymagań użytkowych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW (raz na 5 lat)
- sprawdzenia stanu bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Jakie grożą kary za nie wykonania obowiązkowych kontroli?
Właściciele (lub zarządcy), którzy nie zastosują się do Ustawy PB w zakresie regularnych kontroli okresowych oraz utrzymywania nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym (przez co nie zapewniają użytkownikom bezpieczeństwa)
- podlegają karze grzywny (co najmniej 100 stawek dziennych), karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności (do roku).
Właściciele (lub zarządcy), którzy nie usuną wykrytych w czasie kontroli nieprawidłowości działania instalacji mających wpływ na bezpieczeństwo ludzi i środowiska – podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności, bądź grzywny.
Osoby, które nie umożliwiają przeprowadzania regularnych okresowych kontroli stanu technicznego instalacji – podlegają karze grzywny.
Dla jakich budynków należy prowadzić Książkę obiektu budowlanego?
Książkę obiektu budowlanego należy prowadzić dla wszystkich budynków z wyłączeniem (art. 64 PB):
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych
- budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną
- wymienionych w art. 29 ust. 1 PB
Co to jest Książka obiektu budowlanego (KOB)?
Książka obiektu budowlanego to zbiór dokumentów eksploatacji oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w trakcie użytkowania obiektu. Podstawą prowadzenia książki obiektu budowlanego jest najczęściej gotowa książka (przygotowana zgodna rozporządzeniem dotyczącym KOB), z odpowiednimi rubrykami do dokonywania wymaganego rodzaju wpisów, w którym zapisuje się kolejne zdarzenia i czynności związane z eksploatacją obiektu. Ponadto integralną częścią KOB są odpowiednie dokumenty: protokoły, opinie, projekty, ekspertyzy i inne dokumenty, potwierdzające konieczność dokonania określonej czynności i późniejsze jej dokonanie, sposób i zakres. Książkę obiektu budowlanego zobowiązany jest założyć, prowadzić i przechowywać, przez cały okres istnienia obiektu budowlanego, jej właściciel lub zarządca nieruchomości.
Nadzory budowlane
pełnienie funkcji:
- Kierownika Budowy
- Inspektora Nadzoru
Odbiory techniczne
profesjonalne odbiory budynków przy udziale Inspektora Nadzoru z odpowiedniej specjalności budowlanej
Atakcyjne ceny
oferujemy konkurencyjne ceny oraz wysoką jakość dla wszystkich oferowanych usług